Що робити, якщо опухла десна
Десна – м’яка тканина, яка утримує зуб. Будь-які пошкодження і запалення ясен можуть призвести не тільки до незручностей, але і до можливої втрати зубів, тому до набухання ясен краще придивитися відразу і приділити цій проблемі увагу, коли вона ще не складає небезпеки.
Що робити якщо опухла десна і чи завжди це проблема?
Десна може напухати з різних причин, в тому числі і природних – наприклад, якщо ріжуться зуби. Зазвичай це помітно у дітей, а й дорослі можуть відчути красу прорізування зубів мудрості, при цьому ясна розпухають і може навіть знадобитися оперативне втручання. Також ясна розпухають при вагітності або гормональних збоях. В такому випадку ясна відновлюються, як тільки зникає причина запалення. Але частіше проблема полягає в травмах або запальних процесах.
Травмувати ясна можна їжею, наприклад, рибної кісточкою, а можна і виробами стоматологічного характеру – коронкою, «мостом», брекетами. Такі травми швидко гояться самі по собі, якщо дотримуватися гігієни ротової порожнини. В якості додаткових засобів можна використовувати полоскання з антисептиками – содою, відваром трав (ромашкою, шавлією).
Розпухають ясна і при нестачі вітамінів. Але найбільш болючі процеси пов’язані із запаленнями та інфекціями – гінгівіт або пародонтит можуть призвести не тільки до дискомфорту в порожнині, а й до втрати зубів.
Причиною запальних процесів стають:
- Поганий догляд за зубами і порожниною рота, в результаті чого розмножуються шкідливі бактерії;
- Запущений карієс;
- Неякісно запломбовані нервові канали кореня зуба;
- Тріщина зуба.
Особливо болісно людина відчуває утворення нагноєння в яснах – так званий флюс. В такому випадку виникає питання, що робити, якщо опухла ясна і щока, через флюс можуть навіть змінюватися контури особи.
Окремо слід вказати на таку причину запалення ясен, як видалення зуба. Що робити, якщо опухла ясна після видалення зуба, розповість лікар, який робив операцію. Але зазвичай ранка заживає і ясна набуває звичайний вигляд.
Якщо ясна ще не опухають, але на зубній щітці з’являється кров, це повинно насторожити. Проконсультуйтеся з лікарем і дійте на випередження, не чекайте, коли проблема буде приносити як мінімум дискомфорт, як максимум – біль.
Що робити, якщо опухла ясна, в домашніх умовах?
Єдиний спосіб полегшити стан об’єктивно – полоскання антисептиками і відварами трав. Якщо в одному місці виявляється запальний процес, а в іншому з яснами все в порядку, найімовірніше, незабаром на місці припухлості утвореться флюс. Антисептики можуть полегшити стан хворого, а можуть і не надати належного ефекту. У такому випадку варто застосувати знеболююче – анальгетики або парацетамол, кетанов, інші препарати, які є в домашній аптечці, і на які відсутня алергічна реакція. Але відповідь на питання, що робити якщо опухла ясна навколо зуба – тільки терміновий візит до стоматолога!
Чого робити в домашніх умовах не можна – це прогрівати зону флюсу, від цього кровообіг стає інтенсивнішим і запальний процес може поширитися на сусідні ясна. І ні в якому разі не можна відкладати візит до лікаря.
Професіонал проведе діагностику, в тому числі із застосуванням рентген-апарата, підкаже, що робити в будь-якій ситуації, пропише курс полівітамінів, видалить хворий корінь або пролікує зуб. Це допоможе надовго позбутися від проблеми.